Fc Chelsea

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Jens Lehmann

Životopis

Datum narození: 10.11.1969

Místo narození: Essen, Německo

Znamení: Štír

Číslo dresu: 1

Životopis: Jens Gerhard Lehmann je německý fotbalový brankář působící v anglickém fotbalovém klubu Arsenal Londýn. Je považován za jednoho z nejlepších brankářů na světě a na mistrovství světa ve fotbale 2006 v Německu dostal v brance přednost před Oliverem Kahnem.
Klubová kariéra
Lehmannova kariéra začala v roce 1989 v týmu Schalke 04, jehož barvy hájil téměr deset let. Jeho začátky byly plné úskalí. Největší krizi zažil v roce 1993 v zápase proti Bayeru Leverkusen, kdy byl hanebně o poločase vystřídán po svých třech hrubkách, po kterých padly góly . Proto raději tehdy opustil stadion dřív než zápas skončil a místo klubovým autobusem se dopravil domů sám vlakem. Postupem času se však stal silným brankářem vyhlášeným pro svou nezlomnou povahu.
Lehmann se stal hrdinou v roce 1997, kdy ve finále poháru UEFA zvládl penaltový rozstřel proti Interu Milán a zneškodnil pokus Ivana Zamorana. Díky tomu jeho tým vyhrál.
Ze Schalke odešel v roce 1998 do AC Milán, ale nehrál dobře a nastoupil jen v pěti zápasech. Proto se rozhodl raději vrátit do Německa, kde začal nastupovat za Borussii Dortmund s níž vyhrál Bundesligu v sezóně 2001/2002.
K Arsenalu Londýn se Lehmann připojil 25. června 2003. V jeho první sezóně odchytal za Arsenal všechny zápasy a dopomohl mu tak k vítězství v Premier League bez jediné ztráty bodu. Často se mluví o jeho temperamentu a nepřiměřených gestech, kterými reaguje na spoluhráče, aniž by jeho tým byl podroben tlaku utkání. Nejvíce se diskutovalo o jeho nesmyslném vyloučení v zápase proti Tottenhamu Hotspur nebo jeho čím dál častějších minelách a agresivních projevech. To mimo jiné způsobilo, že Lehmann už nebyl tak jasnou jedničkou v polovině sezóny 2004/2005 a o místo musel bojovat se Španělem Manuelem Almuniou, který si začal budovat post jedničky Arsenalu. Nicméně Almunia začal dělat spoustu chyb a tak "dovolil" Lehmannovi získat svůj post jedničky zpět.
V další sezóně, ačkoli Arsenal znovu nedosáhl na titul, se Lehmann mohl pyšnit svou spolehlivostí a stal se tak jedním z nejlepších brankářů působících v Anglii. Ironicky byly jeho úspěchy v této sezóně uťaty až v nejdůležitějším zápase, a to v zápase o titul Ligy Mistrů, kde obdržel červenou kartu za zákrok mimo pokutové území.
Reprezentační kariéra
Svůj debut zaznamenal už v únoru 1999 v zápase proti Ománu. Největší pozornosti v reprezentaci se těšil hlavně díky souboji o místo brankářské jedničky s hráčem Bayernu Mnichov Oliverem Kahnem. Ačkoli byl Kahn mnohem zkušenější v reprezentačních zápasech, už v dubnu 2006 někdejší trenér Německé reprezentace prohlásil Lehmanna jasnou jedničkou pro světový šampionát odehrávající se v jeho rodné zemi.
Rivalita mezi ním a Kahnem byla obrovská. Slavnější z dvojice Kahn dával během šampionátu jasně a hlasitě najevo, že se mu pozice brankářské dvojky vůbec nelíbí. Přesto ve čtvrtfínále, které Německo sehrálo proti Anglii, zašel za Lehmannem a před penaltovým rozstřelem mu popřál mnoho štěstí. Toto gesto napomohlo Lehmannovi, aby přátelsky nabídl Kahnovi místo v základní sestavě v zápase o 3. místo, ve kterém Německo zvítězilo.

 

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.