Fc Chelsea

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Paul Scholes

životopis

   Paul Scholes se narodil 16. listopadu 1974 v Salfordu a je to anglický fotbalista, který strávil celou svou fotbalovou kariéru v anglickém velkoklubu Manchesteru United. Jeden z největších klenotů své generace byl mnohokrát chválen pro svou skromnost, postoj ke hře a jeho přesným centrům.

 

    V Manchesteru je již od svých 14ti let. Poté jako žák opustil školu - v létě roku 1991. A klubu nemalou částí přispěl k vítězství v FA Youth Cupu. Poprvé nastoupil do základní sestavy 24. září 1994 proti Ipswich Townu, kde vstřelil dva góly, Manchester ale prohrál 3:2. Profesionální smlouvu dostal 23. července 1993, ale do A týmu na Old Trafford se prodral až během sezóny 1994/1995, když během sedmnácti ligových startů pětkrát skóroval. Dvacetiletý Scholes sám prokazoval, že bude slibnou náhradou za hráče jako Eric Cantona či Andy Cole. Ve finále FA Cupu měl dvě slibné příležitosti ke vstřelení gólu, který by znamenal vítězství pro Manchester namísto Evertonu, Everton nakonec tento zápas vyhrál.

 

    Scholes nebyl schopný dostat se do základní sestavy Red Devils až do sezóny 1997/1998, kdy hrál namísto zraněného Roye Keana 9 zápasů. V sezóně 1998/1999 byl klíčovým hráčem, Manchester i díky němu vyhrál ligu, FA Cup i Ligu Mistrů proti Bayernu, i když Scholes hrát nemohl kvůli dvěma žlutým kartám, přičemž druhou dostal v semifinálové odvetě v Turíně na stadionu Delle Alpi. Od té doby je v klubu brán jako záložník světové extratřídy. Stal se klíčovým hráčem v sestavě Manchesteru.

 

    Po deseti ročním působení v A týmu, Paul Scholes, přezdívaný Ginger Prince, se stal šestinásobným mistrem ligy, třikrát vyhrál FA Cup, jednou Ligu Mistrů a jednou Interkontinentální pohár, spolu s nimi i spoustu jiných soukromých ocenění.Zatímco jiní moderní fotbalisté mají svého agenta, Scholes si vše vyřizuje sám. Jen vzácně dává interview nebo podepisuje reklamní smlouvy.

 

    Scholesův odchod z reprezentace pomohl Manchesteru v nalezení ztracené formy. Ve finále FA Cupu proti Arsenalu v sezóně 2004/2005 ale ManU prohrál. Scholes byl neschopen nastoupit půlku sezóny 2005/2006 kvůli rozmazanému vidění. Toto byla pro Manchester nešťastná událost, především proto, že Scholesova kariéra už nebude dlouhá a každý zápas, kdy je mimo hru je pro ně nepříjemný. Tento problém překonal během začátku nového roku a objevil se ve finálovém zápase sezóny 2005/2006 proti Charltonu. A to i přes to, že jeho zrak ještě nebyl úplně v pořádku.

 

    Scholes vstřelil svůj první gól od Vánoc 2005 proti FC Kodaň v zápase Ligy Mistrů, čímž rozptýlil pochyby lidí, kteří pochybovali o tom, že se mu vrátí jeho stará forma. Protože v prosinci 2004 začal mít problémy se zrakem.

 

    22. řijna 2006, v zápase, kdy Manchester vyhrál 2:0 nad Liverpoolem na stadionu Old Trafford, 12 let po jeho debutu za Red Devils v Ligovém poháru proti Port Vale, se Scholes stal 9. hráčem United, kteří odehráli v jeho dresu 500 zápasů. Před ním se to povedlo Siru Bobbymu Charltonovi, Billu Foulekesovi, Dennisu Irwinovi nebo jeho současným spoluhráčům Ryanu Giggsovi a Garymu Nevillovi. Scholes ve 39. minutě otevřel skóre po křižném pasu Ryana Giggse. Rio Ferdinand vstřelil v 66. minutě druhý gól. Scholes byl vyhlášen mužem zápasu a po zápase poskytl své velice vzácné interview. 23. prosince v zápase proti Aston Ville si dal krásný dárek k Vánocům - byl to Gól Měsíce, který komentátoři BBC popsali jako nejkrásnější Gól Měsíce v historii. Nyní na něj pohlíží jako na svůj nejkrásnější gól, který kdy vstřelil.

 

    Inspirováni jeho formou z konce roku 2006 a začátku roku 2007 byl zvolen Hráčem Roku. Thierrry Henry, Cesc Fabregas z Arsenalu i Luis Garcia z Liverpoolu - ti všichni řekli, že je to hráč, který je nadchnul nejvíc. Pro mnoho komentátorů a fotbalových odborníků byl jejich soukromým hráčem roku, čímž překonal střelecky výborné hráče - Cristiana Ronalda a Didiera Drogbu.

 

    Navzdory bouřlivým rozhovorům o jeho hře v sezóně 2006/2007 byl Scholes vyloučen rozhodčím Martinem Atkinsonem v zápase proti Liverpoolu, který Manchester vyhrál 1:0 za faul na Xabiho Alonsa. Bylo to jeho první vyloučení od prohry Manchesteru United s Evertonem 0:1 v dubnu 2005. Nenastoupí k dalším třem domácím zápasům. Manažer Sir Alex Ferguson to popsal jako zklamání.

 

    V reprezentaci debutobal v roce 1997, v přátelském zápase proti Jižní Africe, kdy Anglie vyhrála na Old Traffordu 2:1. A byl nominován do výběru Anglie pro MS 1998. Také za Anglii hattrickoval proti Polsku. Navíc Scholes vstřelil oba góly Angličanů, když vyhráli 2:0 v Hampdenu na EURU 2000 proti Skotsku, v prvním vyřazovacím kole, pečetil vítězství 2:1 a kvalifikací pro EURO 2000. Když byl vyloučen ve Wembley v zápase proti Švédům. Stal se prvním Angličanem, který byl vyloučen na domácí půdě. Byl jediný Angličan, který byl na tomto stadionu vyloučen. Celkem na něm bylo odehráno 223 zápasů a nyní je zrekonstruovaný.

 

    Na přelomu století se Scholes stal předním záložníkem anglické reprezentace. Na Mistrovství světa 2002 hrál s číslem 8, Scholes viděl své příležitosti v poklesu reprezentace. Vzestup Franka Lamparda jej donutil hrát na EURU 2004 levého záložníka, na místě, které nemá rád. Scholes oznámil svůj odchod z reprezentace v srpnu 2004, protože jsou pro něj důležitější jeho rodina a kariéra v Manchesteru United.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.