Fc Chelsea

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Ruud Van Nisterloy

Životopis

Celým jménem Rutgerus Johannes Martinus van Nistelrooy se narodil 1. července 1976 ve vesnici Oss v Nizozemsku. V současnosti hraje za španělský Real Madrid. V soukromí patří k Ruudovým největším vášním sbírání antických váz a přítelkyně Leontien.

 

    Ruud je výjimečným útočníkem především ve vápně soupeře, kde uplatňuje svůj neobyčejný střelecký instinkt. Na svoji výšku 188 cm je neobyčejně hbitý a šikovný, což je přičítáno jeho předchozímu gymnastickému tréninku. Ruudova úspěšnost zakončování je fenomenální. Za Holandskou reprezentaci dokázal skórovat v každém druhém zápase. Jeho bilance za Manchester United je ohromující. Ve 148 zápasech vstřelil 128 branek. V Lize mistrů, kterou hrál za PSV Eindhoven a Manchester United dokázal dát 46 gólů v 55 zápasech. Nyní tuto bilanci zvyšuje v Realu Madrid.

 

    Van Nistelrooy začal kariéru jako záložník v nizozemském druholigovém klubu FC Den Bosch, ale v roce 1997 se v klubu SC Heerenveen přeměnil na středního útočníka. Jeho trenér mu radil, aby se učil střílet góly jako Dennis Bergkamp, který hrál za Ajax Amsterdam. Van Nistelrooy dojížděl několik kilometrů, jen aby viděl svého krajana naživo v akci. V roce 1998, v den jeho 22 narozenin ho získal za částku 4,2 milionů liber, která byla v té době rekordní přestupní částkou mezi dvěma nizozemskými kluby, PSV Eindhoven.

 

    Van Nistelrooy nezklamal a v první sezóně vstřelil ve 34 zápasech 31 gólů a byl zvolen nizozemským fotbalistou roku. V další sezóně přidal na své střelecké konto dalších 29 gólů, což neuniklo pozorovatelům z velkých klubů. Manchester United se pokoušel van Nistelrooye koupit již v roce 2000, ale ten si bohužel před mistrovstvím Evropy ošklivě poranil koleno. Nakonec ho Manchester United získal v dubnu 2001 za 19 milionů liber, rok po zlém poškození křížových vazů v koleně.

 

    Během své první sezóny v United vstřelil 23 gólů v 32 zápasech a dokázal skórovat v osmi zápasech Premier League po sobě, což byl nový rekord. Dal také 10 gólů v Lize mistrů a byl zvolen nejlepším hráčem roku podle hráčské asociace. V sezóně 2002-2003 dal 25 gólů v lize a dalších 14 gólů přidal v Lize mistrů. V této sezóně se stal Manchester mistrem Anglie. Velkou měrou se o titul zasloužil právě Nistelrooy. Další sezónu začal Ruud skvěle, když v prvních dvou zápasech dal 2 góly. Také dal za svůj klub jubilejní stý a stoprvní gól v krásném únorovém zápase, ve kterém United porazili Everton v Goodison Parku 4:3. Po sezóně byl van Nistelrooy vybrán do nizozemské reprezentace na Euro 2004 v Portugalsku. Dokázal dát gól v každém zápase ve skupině, což se povedlo už jen Milanu Barošovi.

 

    Ruud kvůli zranění zmeškal velkou část sezóny 2004/2005 v Premier League, ale i tak dokázal v Lize mistrů vsítit deset branek a stal se tak druhým nejlepším střelcem historie této soutěže, hned po španělovi Raúlu Gonzálezovi. Během léta 2005 se objevovaly spekulace o Ruudově přestupu. Prý se o něj zajímal hlavně Real Madrid jako výměnu za Michaela Owena. Tyto spekulace popřel jak Manchester United, tak i hráč sám, když řekl, že by chtěl hrát za součastný klub tak dlouho, jak jen to bude možné. Sezóna 2005/2006 nebyla pro Ruuda právě vydařená.

 

    Ze začátku ligy sice opět střílel góly, ale téměř celou jarní část proseděl na lavičce. V pohárovém utkání proti Wiganu nenastoupil v základní sestavě a jeho místo v útoku zaujal Luis Saha, který jednou brankou pomohl Ďáblům k vítězství 4:0. Právě tento zápas rozpoutal mnoho spekulací o tom, že Nistelrooy je v rozporu s trenérem Alexem Fergusonem. I v dalších zápasech nedostával Ruud zdaleka tolik šancí, jak by si asi sám přál. Manchester nadále Nistelrooye ignoroval a místo něho dostával šance méně populární Luis Saha. Dalo se tak očekávat, že Nistelrooy po MS 2006 v Německu Manchester opustí.

 

    Také sám hráč se vyjádřil v tom smyslu, že by rád z Manchesteru odešel. Zájem projevily mnohé evropské velkokluby v čele s Bayernem Mnichov, AC Milán a Realem Madrid. Na Nistelrooye měl posvíceno také Newcastle, který hledal náhradu za zraněného Owena a Alana Shearera, jenž ukončil kariéru. Boj o Nistelrooye nakonec vyhrál Real Madrid, v čele s novým trenérem Fabiem Capellem., který do svého klubu přivedl mimo Nistelrooye řadu dalších hvězdných hráčů. Před sezonou 2006/2007 byl Ruud oficiálně jmenován hráčem Realu Madrid.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.